Z początkiem października 2019 r. Polska Grupa Biogazowa rozpoczęła oficjalną współpracę z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie. Odbiera odpady powstające w ZOO, które wykorzystywane są na jednej z biogazowni należącej do PGB, a następnie przerabiane na energię.

W czasach, gdy coraz więcej mówi się o nadmiernym  eksploatowaniu Ziemi i jej naturalnych zasobów, Polska Grupa Biogazowa daje przykład, jak wcielić w życie idee gospodarki obiegu zamkniętego. To, co dla jednych jest tylko uciążliwym odpadem, inni potrafią  wykorzystać w bardzo pożyteczny sposób. A wykorzystywać jest co, bo na blisko 40 hektarach żyje niemal kilkanaście tysięcy zwierzaków, od tych najmniejszych aż po duże słonie, żyrafy czy hipopotamy. Rocznie PGB odbierać ma blisko 800 ton odpadów biodegradowalnych, takich jak odchody zwierzęce czy resztki pokarmów. Cykliczne odbiory zapewnione przez PGB rozwiążą problem składowania i zapewnią odpowiednią utylizację odpadów powstających w ogrodzie zoologicznym. Współpraca Polskiej Grupy Biogazowej z warszawskim ZOO to pierwsze tego typu zagospodarowanie odpadów w kraju.

Biomasa, po odebraniu z ZOO przez dedykowany i uprawniony transport, zostanie dostarczona na biogazownię i przetworzona w procesie fermentacji beztlenowej na biogaz rolniczy, z którego wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here