Aktualności

Nasze pierwsze biogazownie

2 Paź 2015

Zakończyliśmy budowę pierwszych elektrociepłowni na biogaz rolniczy, zlokalizowanych w Darskowie i Złocieńcu. Podczas spotkania, które miało miejsce 24 września 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, podsumowaliśmy nasze działania na terenie powiatu związane z inwestycjami w odnawialne źródła energii oraz przedstawiliśmy propozycje wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej wytwarzanych w naszych biogazowniach.

W trakcie wycieczki po elektrociepłowni Złocieniec, uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z procesem technologicznym zachodzącym przy produkcji biogazu. Kulminacyjną częścią spotkania było odpalenie płomienia z wytworzonego gazu, potwierdzającego sprawność działania jednostki wytwórczej.

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy działa w oparciu o biogaz wytworzony w wyniku beztlenowej fermentacji surowców pochodzenia rolniczego. Wytwarzany biogaz wykorzystywany jest  do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej, które z kolei mogą zasilać budynki użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, oświetlenie uliczne oraz gospodarstwa wpływając na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w skali lokalnej.