Krzywa

Budowa biogazowni Krzywa została ukończona w 2015 r. Elektrownia na biogaz zlokalizowania jest  województwie podlaskim, w miejscowości Krzywa, w odległości ok. 15 km od Bielska Podlaskiego, w kierunku na Hajnówkę. W biogazowni w wyniku fermentacji beztlenowej substratów organicznych pochodzenia rolniczego produkowany będzie biogaz. Wytwarzany biogaz, wykorzystywany będzie do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej.
W bezpośrednim sąsiedztwie biogazowni zlokalizowane są hodowle zwierząt, z których gnojowica może stanowić substrat do produkcji biogazu. Ponadto, masa pofermentacyjna pochodząca z przefermentowanej gnojowicy stosowana może być jako nawóz, charakteryzujący się wysoką zawartością składników odżywczych NPK oraz zredukowaną ilością gazów złowonnych. Takie rozwiązanie z pewnością poprawia jakość oraz komfort życia okolicznym mieszkańcom. Kolejnym atutem zlokalizowania biogazowni jest możliwość wykorzystania ciepła, powstającego w procesie spalania biogazu. Parametry powstającego ciepła dają szerokie możliwości jego wykorzystania przez okolicznych odbiorców.

Parametry technologiczne biogazowni rolniczej:

  • jednostka kogeneracyjna oparta o 2 silniki spalinowe MAN, o mocy elektrycznej 999 kW i mocy cieplnej 1082 kW,
  • moc zainstalowana energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych 0,999 MWe,
  • planowana, roczna produkcja energii elektrycznej 8 300 MWh/rok,
  • planowana, roczna produkcja energii cieplnej 31 600 GJ/rok.
     

Przy elektrowni zainstalowana zostanie suszarnia taśmowa, w której surowiec suszony będzie czystym, wolnym od spalin, ogrzanym strumieniem powietrza z ciepła wytworzonego w biogazowni.

 

Lokalizacja

Województwo: podlaskie

Powiat: bielski

Gmina: Bielsk Podlaski

Miejscowość: Krzywa

 

Inwestycja realizowana przez:

PGB Energetyka 3 sp. z o.o.

ul. Gotarda 9

02-683 Warszawa

NIP: 521-36-50-635

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Budowa elektrociepłowni na biogaz w miejscowości Krzywa, gminie Bielsk Podlaski o mocy 0,999 MW”.

NFOS Energetyka 3